Čo to je doména?

Slovo „doména“ je skratka, správne by sme mali hovoriť „doménové meno“. Je to unikátna adresa na internete.

Slovo „doména“ je skratka, správne by sme mali hovoriť „doménové meno“. Je to unikátna adresa na internete. Používa sa tak, že sa priamo píše do internetového prehliadača (napr.)

a taktiež tvorí časť emailovej adresy za @ (napr.)

Z technického pohľadu má doménové meno hlavnú funkciu v tom, že nahrádza zložitý číselný kód priradený každému počítaču pripojenému k internetu (zjednodušene). Tento číselný kód sa volá IP adresa (čítaj: aj ípé adresa) a môže vyzerať nejako takto (IPv4) alebo dokonca takto (IPv6)

Keby domény neboli a vy by ste si chceli na internete prečítať, čo je vo svete nového, museli by ste každý deň písať do svojho počítača namiesto napr. www.idnes.cz toto (194.79.52.192). Doménové meno môžeme veľmi jednoducho prirovnať k niečomu, čo dnes poznáme i z bežného života a to k adrese nášho bydliska, alebo adrese firmy. Každá budova má pridelenú adresu v podobe ulice, popisného čísla, mesta a PSČ. Ak by tieto adresy neexistovali, museli by sme na dopisy písať zemepisnú šírku a zemepisnú dĺžku, aby sme presne určili adresáta nášho dopisu. A ak by sme sa chystali na návštevu ku známym do nového bytu, potrebovali by sme navigačné zariadenie. Doménové mená sú preto vlastne naše adresy v internetovom svete.

V dnešnom svete už väčšina užívateľov k informáciám na internete pristupuje tak, že klikne na záložku uloženú v ich počítači alebo v mobilnom zariadení (smartphone alebo tzv. tablet) alebo napíše názov toho, čo hľadá do vyhľadávača (napr. domeny.sk). I k tomu je ale doménové meno dôležité. Všimnite si napríklad, že na prvých miestach vo vyhľadávači sa obvykle objavia  také stránky, ktoré vo svojej adrese (v doménovom mene) majú priamo slovo alebo slová, ktoré ste zadali pre vyhľadanie. Keď napríklad skúsite na www.seznam.cz vyhľadať slovo domény, na prvom mieste vo výsledku vyhľadávania  (tzn. až pod platenými odkazmi) nájdete stránku www.domeny.cz.

Doménové meno teda potrebujete vtedy, ak chcete byť na internete vidieť pod nejakým názvom – napríklad názve firmy, spolku, produktu alebo pod svojim vlastným menom.

Späť na zoznam tém

Na tomto webe používame súbory cookie, aby sme mohli zaistiť jeho plnú funkčnosť, analyzovať návštevnosť a prípadne vhodne prispôsobiť obsah a reklamu konkrétnym užívateľom. Všetky takto získané informácie spracovávame v súlade s dokumentom Vyhláseniem o ochrane osobných údajov.