Kto „vyrába“ a predáva domény?

Domény samozrejme nikto nevyrába v továrni na sústruhu, ale niekto ich nejako vytvoriť musí. Tým miestom, kde doménové mená fyzicky vznikajú, sú centrálne registre. Centrálny register je organizácia, ktorá má práva spravovať doménu najvyššej úrovne (napr. sk).

Domény samozrejme nikto nevyrába v továrni na sústruhu, ale niekto ich nejako vytvoriť musí. Tým miestom, kde doménové mená fyzicky vznikajú, sú centrálne registre. Centrálny register je organizácia, ktorá má práva spravovať doménu najvyššej úrovne (napr. sk). Pre našu domácu doménu .SK je tou organizáciou združenie SK-NIC. Pre ostatné doménové koncovky existujú iné registre. Pre doménu .eu je to napríklad organizácia s názvom EURid, pre slovenské .sk domény je to spoločnosť SK-NIC.

Každá doména najvyššej úrovne je samostatným svetom. A pravidlá pre prácu s doménami druhej úrovne v tomto svete určuje práve príslušný centrálny register. Môžeme to prirovnať k tomu, že v našom ľudskom živote má každý štát taktiež svoju vládu a svoj právny systém, ktorý je zvrchovaným systémom pre dané územie. Vo svete doménovom sú centrálne registre práve takou vládou, ktorá určuje pravidlá.

Skúsme si teda centrálny register predstaviť ako továreň, ktorá fyzicky „vyrába“ doménové mená. Ako je potom možné nechať si v továrni „vyrobiť“ meno pre seba? Môžem ísť priamo do továrne? Podobne ako vo fyzickom svete nechodíme priamo do továrne objednávať nové auto, nechodíme do centrálneho registra pre doménu priamo. Na to slúžia „predajné a servisné centrá“, tzv. doménoví registrátori. Registrátorov môžeme prirovnať k autorizovaným servisom. Rovnako ako sa každý nemôže stať autorizovaným servisom renomovanej automobilovej značky, musí taktiež každý registrátor splniť a trvalo dodržiavať celý rad podmienok. Musí mať uzatvorenú zmluvu s centrálnym registrom a centrálny register ho musí „autorizovať“.

Doménové mená objednávame a obsluhujeme prostredníctvom registrátorov. Registrátori sú špecializované firmy, ktoré fungujú ako prostredníci pre záujemcov o doménové mená druhej úrovne. Pre vytvorenie nového doménového mena tak musíte kontaktovať niektorého registrátora (napríklad ACTIVE 24), vyplniť objednávku a tú zaplatiť. Proces zriadenia je obvykle plne automatizovaný, a akonáhle sa registrátor dozvie, že ste svoju objednávku riadne zaplatili, okamžite predáva pokyn na vytvorenie domény do továrne (centrálneho registra) a tam je doména ihneď vytvorená tak, že je zapísaná do databázy a sú k nej nastavené práva pre držiteľa, ktorý doménu objednal.

Späť na zoznam tém

Na tomto webe používame súbory cookie, aby sme mohli zaistiť jeho plnú funkčnosť, analyzovať návštevnosť a prípadne vhodne prispôsobiť obsah a reklamu konkrétnym užívateľom. Všetky takto získané informácie spracovávame v súlade s dokumentom Vyhláseniem o ochrane osobných údajov.